Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta
Sierakowiak Dawid

Twój koszyk:
Ilość pozycji: 0
Wartość: 0,00 PLN
> Moje konto > Kontakt > Wysyłka i płatności
,

> podrecznikowo.pl > Książki tematyczne > Fakty i reportaże

cena detaliczna:

17,50 PLN

dostępność: średnia ilość

ilość: szt.

Sprawdź formy płatności
rodzaje i koszty wysyłki

Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta

ISBN: 9788364700057

Autor: Sierakowiak Dawid

Rodzaj oprawy: Miękka
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 400
Wydawca: Marginesy

Po raz pierwszy w Polsce pełne wydanie ocalałego Dziennika Dawida Sierakowiaka.

 

Po wyzwoleniu łódzkiego getta znaleziono stertę zapisanych zeszytów. Ktoś nimi palił pod kuchnią. W tej stercie leżało między innymi pięć brulionów z zapiskami na temat życia w niewoli: skrupulatny rejestr zdarzeń spisywanych codziennie przez nastoletniego autora, Dawida Sierakowiaka, osieroconego w wyniku wojny i samemu ledwie trzymającego się życia.

 

To niezwykły dokument: opowiada o Łodzi pod nazistowską okupacją, o rządach Chaima Rumkowskiego, kontrowersyjnego Przełożonego Starszeństwa Żydów, o wywózce mieszkańców getta do Auschwitz czy Chełmna, o szukaniu pracy, zdobywaniu jedzenia, patrzeniu na śmierć sąsiadów oraz bliskich oraz o powolnym traceniu sił, ale przede wszystkim o walce o przetrwanie młodego, niezwykle zdolnego człowieka.

 

Lektura dla wszystkich miłośników Dziennika Anne Frank.

 

Dawid Sierakowiak urodził się 25 lipca 1924 roku w Łodzi. Był polskim Żydem, więźniem getta w Łodzi, autorem pamiętnika pisanego w getcie, wydanego po raz pierwszy w niepełnej wersji po wojnie w 1960 roku.

 

Syn Majlecha Sierakowiaka vel Sierakowicza (ur. 14 września 1892, zm. 1944) i Sury Ajdli z Churgelów (ur. 13 października 1884, zm. 1943). Po ukończeniu szkoły powszechnej otrzymał stypendium na kontynuację nauki w II Gimnazjum Męskim Towarzystwa Żydowskich Szkół Średnich w Łodzi przy ul. Magistrackiej (obecnie ul. hm Aleksandra Kamińskiego) 21. Nauki nie ukończył ze względu na wybuch II wojny światowej.

 

Hitlerowcy w najbiedniejszej dzielnicy Łodzi, na Bałutach, urządzili getto, które zostało definitywnie zamknięte 30 kwietnia 1940 roku. Osadzono tam około 140 tysięcy Żydów z Łodzi i okolicznych miast. Wysiedlonych tu zostało również 20 tysięcy Żydów z Europy Zachodniej (Niemcy, Austria i kraje Beneluxu) oraz z Pragi czeskiej. Sierakowiak, jako mieszkaniec przedwojennej Łodzi, został w nim również zamknięty wraz z rodzicami i siostrą. Ich pierwszy adres to ul. Spacerowa 5/7 m. 11 (dom się zachował). W wyniku straszliwych warunków, głodu, chorób zmarli ojciec i matka. Po ich śmierci przeprowadził się wraz z siostrą Natalią (ur. 12 lipca 1927) na ul. Wawelską 20 (dom nie istnieje). Stąd Natalia została deportowana do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęła. W getcie początkowo uczęszczał do szkoły, należał do tajnej organizacji młodzieżowej. Podczas uwięzienia zaczął pisać pamiętnik, który prowadził do swojej śmierci.


Formy płatności
Copyright 2014 © Firma Księgarska Serwis Sp. z o.o. Programming by MGNET.
Optymalizacja SEM DORADCY.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij