Wspominając......
Krysiński Jan

Twój koszyk:
Ilość pozycji: 0
Wartość: 0,00 PLN
> Moje konto > Kontakt > Wysyłka i płatności
,

> podrecznikowo.pl > Książki tematyczne > Autobiografie, biografie i wspomnienia

nasza cena:

50,30 PLN

dostępność: duża ilość

ilość: szt.

Sprawdź formy płatności
rodzaje i koszty wysyłki

Wspominając......

ISBN: 9788396188144

Autor: Krysiński Jan

Rodzaj oprawy: Miękka
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 194
Wydawca: F.K.Serwis

Ukazała się książka prof. Jana Krysińskiego, długoletniego rektora Politechniki Łódzkiej, zatytułowana "Wspominając". 

 

   Autor opisuje w niej, w sposób barwny i często żartobliwy, swoje życie i pracę w politechnice. Wspomina okres  okupacji niemieckiej, spędzony w Warszawie, naukę  w III LO im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi, a następne okres studiów na Wydziale Mechanicznym w latach 1952-57. 

 

   Obszerny rozdział książki jest poświęcony powstaniu studiów w języku angielskim i francuskim (IFE). Było to w Polsce  działanie absolutnie pionierskie, podjęte 12 lat przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Obecną, wysoką pozycję Politechniki Łódzkiej zawdzięcza  uczelnia między innymi powstaniem i rozwojem IFE, której absolwenci są bardzo cenieni na rynku pracy i robią kariery międzynarodowe. 

 

   Jeden z rozdziałów książki  jest poświęcony "Muzyce na Politechnice", której inicjatorem, 30 lat temu, był prof. Krysiński. Opisana jest historia powstania koncertów. Występujący w salonie muzycznym  Politechniki artyści przedstawieni są na licznych zdjęciach. 

 

Ciekawą częścią książki  są też strony poświęcone żonie profesora, której matka została zamordowana na Wołyniu w 1943 roku. Poszukiwania grobu matki na Ukrainie w 2008 roku i relacje miejscowych ludzi są bardzo interesujące. 

 

   Autor  "Wspominając..." w 1968 roku przebywał na stażu w Moskiewskim Instytucie Energetycznym. Jego relacja z pobytu w Moskwie, a także w Leningradzie, to przykład  konfrontacji propagandy z rzeczywistością. 

 

   Niezwykle interesujące są strony książki poświęcone pobytowi autora w Algierii (1981-86), gdzie pracował jako profesor na Technicznym Uniwersytecie w Oranie. Jego żona pracowała jako pediatra w szpitalu w Oranie. Ich relacje z pobytu w kraju muzułmańskim są pasjonujące. 

 

   Znaczna część książki jest poświęcona pracy profesora Krysińskiego na Politechnice  Łódzkiej. Opisane są zwięźle jego prace naukowe i prace dla przemysłu a następnie jego działalność jako dziekana Wydziału Mechanicznego (1987-1990) i rektora. Czterokrotnie był wybierany rektorem PŁ, co stanowi swoisty rekord, w sumie pełnił tę funkcję przez 12 lat. Poszczególne kadencje rektora są kompleksowo opisane. Można tu obserwować jak Politechnika stała się znaczącą uczelnią w kraju przy rozwoju jej współpracy z zagranicą.

 

Książka posiada 194 strony, z licznymi kolorowymi zdjęciami oraz indeksem nazwisk. 

 

 


Formy płatności
Copyright 2023 © Firma Księgarska Serwis Sp. z o.o. Programming by MGNET.
Optymalizacja SEM DORADCY.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij