Bliżej muzyki - Podręcznik

Twój koszyk:
Ilość pozycji: 0
Wartość: 0,00 PLN
> Moje konto > Kontakt > Wysyłka i płatności
,

> podrecznikowo.pl > Muzyka > Gimnazjum

cena detaliczna:

29,90 PLN

dostępność: średnia ilość

ilość: szt.

Sprawdź formy płatności
rodzaje i koszty wysyłki

Bliżej muzyki - Podręcznik

ISBN: 9788302104497
Rodzaj oprawy: Miękka
Liczba stron: 256
Wydawca: WSiP

Podręcznik obejmuje dzieje muzyki przede wszystkim naszego kręgu kulturowego, czyli kultury śródziemnomorskiej, ujęte chronologicznie w ośmiu głównych rozdziałach od antyku po sztukę przełomu XX i XXI wieku. W każdym rozdziale znajduje się część `To, co dla nas najcenniejsze` dotycząca muzyki polskiej. Podręcznik zaprojektowano w taki sposób, aby ukazać muzykę w ścisłym związku z kulturą ogólną, historią, potrzebami duchowymi człowieka - jako jedną z postaci kultury symbolicznej. W związku z tym zawarte są w nim treści dotyczące rozwoju i przemian muzyki artystycznej. Ma to uświadomić uczniom wartości i funkcje kultury muzycznej. Najważniejsze treści dla danej epoki przedstawione są w wybranych wątkach tematycznych i raczej w `obrazkach` niż w uogólnieniu.
W ostatnim rozdziale - poświęconym muzyce współczesnej - obok nurtu muzyki artystycznej szczególny nacisk został położony na te zjawiska, z którymi uczniowie mogą zetknąć się na co dzień i które występują w ich bezpośrednim otoczeniu: musical, taniec, muzyka filmowa, muzyka rockowa, piosenka, muzyka eksperymentalna, elektroniczna i konkretna. Te zagadnienia stanowią punkt wyjścia do zainteresowania młodego odbiorcy muzyką, uwrażliwienia go i przygotowania do odbioru dynamicznie rozwijających się dziedzin współczesnej kultury muzycznej. Autorki zachęcają nie tylko do poznania współczesnego życia kulturalnego, ale i do czynnego uczestnictwa w jego rozmaitych przejawach.
W podręczniku ogromnie dużo uwagi poświęcono przygotowaniu uczniów jako przyszłych odbiorców kultury. Nacisk położony jest na słuchanie muzyki, rozumienie jej, wypowiadanie się o niej. Opisane są typowe cechy epok w dziejach muzyki i cechy słuchanych utworów, ich estetyka, aparat wykonawczy i charakterystyczne cechy. Przytoczonych jest również wiele anegdot, ciekawostek, myśli filozofów oraz ogromny materiał ilustracyjny.
W podręczniku znajduje się również wiele utworów rozwijających muzyczną aktywność i realizację potrzeb ekspresji muzycznej uczniów: piosenki młodzieżowe, pieśni historyczne, patriotyczne, ludowe, popularne melodie i tematy z literatury muzycznej, akompaniamenty do piosenek, kanony i proste melodie dwugłosowe do śpiewania oraz łatwe opracowania utworów do grania na instrumentach.
Na końcu podręcznika został zamieszczony test Sprawdź się przygotowany na bazie dotychczas przeprowadzanych testów gimnazjalnych (w części humanistycznej). Test ten ma pomóc uczniom w ćwiczeniu umiejętności czytania tekstów kultury.


Formy płatności
Copyright 2019 © Firma Księgarska Serwis Sp. z o.o. Programming by MGNET.
Optymalizacja SEM DORADCY.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij