2 miliony za grunwald
Joanna Jodełka

Twój koszyk:
Ilość pozycji: 0
Wartość: 0,00 PLN
> Moje konto > Kontakt > Wysyłka i płatności
,

> podrecznikowo.pl > > Produkty do przypisania

nasza cena:

41,90 PLN

dostępność: średnia ilość

ilość: szt.

Sprawdź formy płatności
rodzaje i koszty wysyłki

2 miliony za grunwald

ISBN: 9788383351834

Autor: Joanna Jodełka

Rodzaj oprawy: Miękka
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 376
Wydawca: Zysk i S-ka

Powieść sensacyjna inspirowana autentycznymi wydarzeniami z czasów II Wojny Światowej. Dramatyczna walka o ocalenie "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki.

15 lipca 1410 roku to dzień, który na zawsze zapisał się w historii. To właśnie wtedy połączone pod wodzą Jagiełły siły polskie, litewskie, ruskie i tatarskie złamały potęgę dumnego zakonu rycerzy z czarnymi krzyżami na płaszczach. Chluba niemieckiego rycerstwa poniosła wtedy sromotną klęskę. Nic zatem dziwnego, że ponad pięćset lat później hitlerowcy dokładali wszelkich starań, aby zniszczyć obraz Jana Matejki, który ukazywał losy tej wiekopomnej bitwy.

Jesienią 1939 roku Niemcy rozpoczynają działania mające na celu zniszczenie śladów polskości na podbitych terenach. Jednym z priorytetów tej misji jest zdobycie wielkiego, batalistycznego dzieła Jana Matejki. Przedstawiająca klęskę Krzyżaków "Bitwa pod Grunwaldem" jawnie godzi w dumę narodu niemieckiego. Za wskazanie miejsca ukrycia płótna władze III Rzeszy wyznaczają nagrodę w wysokości dwóch milionów marek. W poszukiwania obrazu włącza się młody, niemiecki oficer Gerhard von Lossow, którego ród od wieków związany jest z Zakonem Najświętszej Marii Panny.

Polscy muzealnicy pragną ocalić obraz za wszelką cenę. W swych dramatycznych staraniach zwracają się o pomoc do rozmaitych ludzi, ponieważ w kraju opuszczonym przez rząd w nich tylko znajdują sprzymierzeńców. Wśród nich jest zwolniony niedawno z więzienia lubelski przestępca Dziurawiec.

"2 miliony za Grunwald" to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami! Dramatyczne losy słynnego płótna Jana Matejki stanowią zresztą doskonałą kanwę sensacyjnej opowieści. I trzeba przyznać, że Joanna Jodełka wykorzystała ten materiał w sposób znakomity. Ta powieść wciąga już od pierwszych stron i to do tego stopnia, że od jej lektury wręcz trudno się oderwać. Z zapartym tchem śledzimy kolejne losy obrazu, a także ludzi, którzy próbują go bądź ocalić, bądź też unicestwić.

Na kartach tej książki widać znakomicie, jak bardzo wspólne wartości potrafią łączyć ludzi wywodzących się ze skrajnie odmiennych środowisk. W misji ratowania "Bitwy pod Grunwaldem" ramię w ramię stają obok siebie przedstawiciele inteligencji, żołnierze oraz zwykli przestępcy, dla których obraz ten jest wyjątkowym symbolem.

Joanna Jodełka ma już w swoim dorobku kilka znakomicie przyjętych powieści kryminalnych. Za książkę "Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach" otrzymała w roku 2009 prestiżową nagrodę Wielkiego Kalibru. Jej pisarski sukces utwierdziła następnie "Grzechotka". Joanna Jodełka przełamała męską hegemonię wśród polskich twórców kryminału i trzeba przyznać, że zrobiła to w znakomitym stylu.


Formy płatności
Copyright 2024 © Firma Księgarska Serwis Sp. z o.o. Programming by MGNET.
Optymalizacja SEM DORADCY.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij